מערכות ניווט

את מקומן של המפות וקריאות ההכוונה האקראיות, תפסו מערכות ניווט שמאפשרות לנו להגיע בקלות לכל יעד בארץ או בעולם. בין אם זה באמצעות הטלפון הסלולרי, מחשב כף היד, או מכשיר ניווט ייעודי,  בכל המקרים המדובר בכלי עזר פופולרי שמבוקש כיום ע"י צרכנים רבים. במדריך זה ננווט בין שלל האפשרויות העומדות בפניכם בדרך אל היעד

ישנם מספר פתרונות לניווט: הראשון הוא הניווט באמצעות טלפונים הסלולריים, השני תוכנות ניווט שמותקנות במחשבי כף יד, והשלישי שהוא ככל הנראה הנפוץ ביותר כיום – ניווט באמצעות מכשירים ייעודיים לניווט שנקראים גם PND (או Personal Navigation Device) ייעודיים לניווט בלבד. במדריך זה, נסביר ונפרט על כל אחד מפתרונות אלה.

ניווט סלולרי

כל חברות הסלולר מציעות מזה מספר שנים, שירותי ניווט בסלולר. השירותים דומים בסך הכל, ומאפשרים למצוא יעד באמצעות הקלדה שלו. בנוסף, כוללים השירותים הללו גם מציאה של נקודות עניין, ואפילו איתור מכמונות מהירות ועדכון מוקדי עומסי תנועה. לתשומת ליבכם: אם ברשותכם טלפון חכם, תוכלו לרכוש ולהתקין עבורו באופן עצמאי תוכנת ניווט. טיפ: תוכנת WAZE היא תוכנת ניווט חדשה יחסית ומתעדכנת באופן שוטף, שניתן להוריד חינם ולהתקין במכשירים חכמים.

יתרונות: זמינות מלאה; הרי כל אחד מאיתנו אוחז כמעט כל היממה בטלפון סלולרי אחד או יותר. זה הופך את המכשיר הקטן לאמצעי ניווט מעולה, בכל זמן שרוצים בכך. בנוסף, מכיוון שמדובר בשירות סלולרי, המפות מתעדכנות באופן אוטומטי, מבלי שהמשתמש יצטרך לבצע פעולה כלשהי. מבחינה טכנולוגית, חברות הסלולר מאפשרות גם לדגמים אחדים שאינם כוללים מקלט GPS מובנה שימוש בשירותי הניווט, ברוב המקרים באמצעות מקלט GPS חיצוני, הפועל בתקשורת אלחוטית Bluetooth.
 

חסרונות: ראשית כל, המחיר: מחיריהם של הטלפונים הסלולריים בארץ – ובוודאי של אלו המתקדמים – אינו נמוך. דבר שני: רוב הטלפונים מצוידים בצג קטן ולא קריא מספיק, בוודאי לא במהלך נהיגה. בנוסף, שירותי הניווט הסלולריים מחייבים תשלום חודשי. זאת ועוד: המשתמש לא יכול לבחור באיזו תוכנה הוא משתמש, וצריך להסתמך על השירותים שמספקת לו הרשת הסלולרית שלו. יוצאים מהכלל הם מכשירים סלולריים חכמים, שמצוידים במקלט GPS עצמאי, ומאפשרים למשתמש לרכוש ולהתקין תוכנת ניווט כלשהי לפי בחירתו.

ניווט במחשבי כף יד

אופציה נוספת לניווט היא רכישת מחשב כף יד ולהתקין בו תוכנת ניווט, והמומלצים הם מן הסתם הדגמים שמצוידים במקלט GPS מובנה. אגב, בעבר נמכרו מחשבי כף יד שכללו אנטנת GPS חיצונית גדולה שניתן היה לכוונן. למרבה המזל, כיום האנטנות הן פנימיות ולא בולטות החוצה.
 

יתרונות: אם אתם משתמשים במחשב כף יד משולב סלולר, המכשיר צמוד אליכם ולכן הופך לכלי ניווט זמין. בנוסף, מחשבי כף יד מצוידים בצג גדול יותר מזה של טלפון סלולרי, ובביצועים טובים. לאחר התקנת תוכנת הניווט במכשיר, השימוש עצמו אינו דורש תשלום כלשהו.
 

חסרונות: מחשב כף מיועד בדרך כלל למשתמשים מתקדמים. התפעול אינו אינטואיטיבי ולא תמיד פשוט, ומחייב פרק לימוד. מעבר לכך שיש צורך לרכוש ולהתקין את תוכנת הניווט, ולהגדיר את מקלט ה-GPS במידה ויש, או להתאים מקלט אלחוטי. תוכנת הניווט אינה מתעדכנת באופן אוטומטי אלא באופן יזום ע"י המשתמש.
 

מכשיר ניווט ייעודי (PND)

בנוסף לטלפונים הסלולריים ומחשבי כף היד, ישנו מכשיר כלאיים פופולרי מאד שכולל מקלט GPS מובנה ומצויד בצג מגע ברוחב 3.5 ועד 7 אינצ', ותוכנת הניווט כבר מותקנת בו.  הפופולריות של מכשירי הניווט הייעודיים ממשיכה לעלות, וכעת למעלה מ-40 אחוז מצרכני הניווט בארץ הם משתמשי PND. את המכשיר מתקינים על גבי זרוע, אותה מצמידים לשמשת המכונית. כל המכשירים הללו כוללים כיום מקלט ואנטנה ליוונית מובנית מסוג Sirf Star III. הערכה כוללת מלבד זרוע מתכווננת גם מטען המתחבר לשקע המצית. רבים ממכשירים אלו מאפשרים גם לאגור ולנגן קובצי מוזיקה ווידאו, ואפילו משחקים (להפגת השעמום בפקק?) ודגמים אחדים אף משמשים כדיבורית Bluetooth וישנו אף דגם שנמכר בארץ שמסוגל להפוך לטלפון סלולרי לכל דבר ועניין: פשוט מכניסים אליו את כרטיס ה-SIM הסלולרי שלכם.
 

יתרונות: פשטות התפעול: אחרי שפתחתם את האריזה, אתם יכולים לנווט – תוכנת הניווט נמכרת עם המכשיר. בניגוד לטלפונים סלולריים, מרגע שרכש את המכשיר, המשתמש אינו צריך לשלם תשלום חודשי עבור המכשיר או השירות, או תשלום עבור זמן אוויר, הוא לא מחויב למינימום תקופת שימוש, כמו כן הוא לא נדרש לרכוש את המכשיר אצל ספקיות הסלולר – מכשירי PND נמכרים בכל חנות אלקטרוניקה או ציוד משרדי, ואפילו במחלקות החשמל של רשתות הסופרמרקט הגדולות. יתרון נוסף הוא שביחס למחשבי כף יד, מכשיר PND אינו מסובך להפעלה, ואין צורך לרכוש בנפרד ולהתקין את תוכנת הניווט, התוכנה הזו נמכרת ביחד עם המכשיר, וכמו כן אין צורך לרכוש מקלט GPS חיצוני – כיום מקלטים אלה נמצאים בתוך המכשיר עצמו. לבסוף, ולא פחות חשוב, המחיר האטרקטיבי.
 

חסרונות: מכשירי PND הם גדולים יחסית, ולא ניתן להכניסם לכיס. עובדה זאת הופכת את הרכב לסביבתם הטבעית. חיסרון נוסף קשור לעדכונים: תוכנות הניווט שבמכשירי ה-PND מתעדכנות אחת למספר חודשים בלבד, וזה לא יקרה יש מאין – המשתמש נדרש לחבר את המכשיר למחשב האישי ולהתקין עדכונים, אם ישנם בנמצא, לעיתים העדכון דורש תשלום.
 

אפרופו עדכון: כרגע המכשירים אינם פועלים אונליין, אך בעתיד, יכללו מכשירים אלו אפשרות חיבור לעדכוני תנועה בזמן אמיתי, באמצעות טכנולוגית הרדיו החינמית TMC.
 

מערכת ניווט מובנית ברכב

יותר ויותר צרכנים, מבקשים לעצמם נוחות ומתקינים מערכת ניווט אינטגרלית ברכב. הפתרון הזה חדש יחסית: עד לפני זמן לא רב, יכולת הניווט הייתה פשוט מסורסת, עקב מגבלות טכניות של התאמת המ. מערכות אלה הן למעשה מכשיר PND משודרג, שמקובע ומותאם למכונית, ובדרך כלל מצויד בצג-מגע. מכשירי ניווט מובנים לרכב ניתן לרכוש ולהתקין אצל יבואני הרכב או בחנויות מתמחות.
 

יתרונות: נוח מאד לשימוש: אין צורך להוציא את המכשיר ולהצמידו שוב לשמשה, אין חשש שתיגמר הסוללה, או שגנבים יחמדו את המכשיר לעצמם. במקים רבים ישנה הגנה טובה מהשמש, והצג עצמו מהווה חלק ממכלול עשיר הכולל – לפי בחירת הנהג – גם נגן DVD, ואפילו במקרים רבים טלפון מובנה או דיבורית BlueTooth. למעשה, זה חזון העתיד – בעוד מספר שנים, לכל המכוניות תהייה מערכת כזו.
 

חסרונות: למרות שהמחירים ממשיכים לרדת וכבר לא מדובר על מערכת לעשירים או לרכבי יוקרה בלבד, עדיין התקנת מערכת ניווט מובנה ברכב נחשבת ליקרה. מעבר לכך, היא מחייבת התקנה מסובכת, ורצוי בחנות או חברה שמתמחה בתחום. חסרון נוסף טמון בעדכון תוכנת הניווט, שאינו מתבצע באופן אוטומטי.

תוכנות ניווט

עבור מחשבי כף יד ומכשירי ניווט ייעודיים, ישנן מספר תוכנות בשוק. הפופולרית שבהן היא iGo מבית Nav N Go. בנוסף לה משווקות התוכנות MioMAP , Destinator, Sygic Drive ו-GPS2GO . השוני בין התוכנות אינו גדול. כולן מאפשרות להקליד כתובת יעד ולנווט אליה בקלות, אגב הנחיות גרפיות וקוליות. תוכנות הניווט מאפשרות גם למצוא אחת מתוך אלפי נקודות עניין כמו מסעדות, תחנות דלק, אתרי תרבות מורשת ועוד. גימיק חביב מהתקופה האחרונה מציע ניווט תלת-מימדי, כשכמעט כל בניין פרטי ובוודאי ציבורי או ממלכתי בישראל, נדגם ומופה, והמשתמש ממש מרגיש כאילו הוא מנווט במשחק מחשב. היתרון: הדמיה ריאליסטית יותר של הנוף האורבני. דגמי PND אחדים משווקים עם גרסאות ניווט ייחודיות המותאמות לקהלים שונים, כמו ניווט למגזר הדתי, וכן גרסה לפעילות פנאי למשפחה וילדים. אגב, למי שמעדיף דווקא לרדת מהכביש, קחו בחשבון שישנן למכירה גם מספר תוכנות ניווט לשטח. 

מחיר ואחריות

מחירי שירותי ניווט סלולריים
עלות שירותי הניווט של מירס כ-20 שקל.
עלות שירותי הניווט של orange כ-21 שקל.
עלות שירותי הניווט של סלקום כ-24 שקל.
עלות שירותי הניווט של פלאפון כ-24 שקל.
מלבד תשלום קבוע זה, ייתכנו עלויות שמקורן בהורדת נתוני DATA שחיוניים לתוכנות הניווט.

מחירי מערכות PND
מחירי מכשירי ניווט ייעודיים PND הכוללים את תוכנת הניווט מתחילים ב-500 שקל ועד 2,000 שקל. חשוב לבדוק, שהמכשיר שמוצע למכירה אכן כולל את תוכנת הניווט, אחרת תאלצו להוסיף מאות שקלים נוספים.

מחירי מערכות ניווט קבועות לרכב
מחירי מערכת ניווט מובנית לרכב (כולל תוכנת הניווט) מתחילים ב-3,000 שקל ועד 20,000 שקל ואפילו יותר, בהתאם לסוג הרכב, ולצורת ההתקנה.

מחירי תוכנות ניווט
מחירי תוכנות ניווט (לישראל) מתחילים ב-450 שקל ועד 2,000 שקל. בדקו מה עלות העדכון השנתית.
ניתן לרכוש חבילת עדכונים ומפות לחו"ל במחירים נמוכים יותר.

אחריות
משך האחריות הניתנת על מערכות ניווט היא בדרך כלל שנה ובמקרים אחדים שנתיים.

שורה תחתונה
1.    כל חברות הסלולר מציעות שירותי ניווט ברוב דגמי המכשירים שהן משווקות. היתרונות: זמינות המכשיר הסלולרי, אין צורך להיסחב עם מכשירים נוספים. חסרונות: נדרש תשלום חודשי, ובמקרים רבים צג הסלולרי פשוט קטן מדי לשימוש בנסיעה.  
2.    מכשירי ניווט ייעודיים (PND) הם פופולריים מאד, וכוללים צג-מגע שרוחבו 3.5 ועד 7 אינצ'. ככל שהצג גדול יותר, כך ברור יותר ובטיחותי יותר שימוש במהלך הנסיעה במכונית. יתרונות: צג-מגע גדול ונוח לשימוש, וכן לאחר רכישה, אין צורך לשלם על השירות. חסרונות: תוכנות הניווט מתעדכנות רק בצורה יזומה, ובתשלום.
3.    בדקו שתוכנת הניווט ידידותית, ושהמכשיר קל להפעלה.
4.    בדקו שהצג במערכת הניווט, מאפשר איכות צפייה טובה גם בתנאי אור חזקים.
5.     מערכות ניווט קבועות לרכב יודעות להתממשק עם מערכת הסאונד, ה-DVD ואף הטלפון ברכב, והן מהוות פתרון ניווט נוח ויעיל שנמצא קבוע ברכב. אך במחירים שנעים בין 3,000 ועד 20,000 שקל עדיין מדובר בתענוג יקר מדי לרוב הצרכנים.
6.    יש לציין, שתוכנות ניווט עדיין לא מחליפות במאה אחוז את הנהג. ראשית, הן לא תמיד מדייקות, ומעבר לכך, תמיד יש צורך להפעיל שיקול דעת ושכלול נתונים נוסף של הנהג.

One comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.